• Optika až domů aneb internet bez limitů

Optika do domu - FTTH

Jak funguje optické vlákno

Vláknová optika nebo optická vlákna jsou vyrobena z čistého skla v průměrech odpovídajících lidskému vlasu. Vlákna jsou svázaná do optického kabelu, který umožňuje přenášet světelný signál. Každý kabel může obsahovat stovky až tisíce vláken. Svazky vláken jsou chráněny vnější ochranou nebo pláštěm.

Single-Mode nebo Unimode vlákna (SMF)

• Malý průřez jádra pro přenos úzkého infračerveného paprsku světla
• Zařízení vláknové optiky pro SMF je mnohem dražší než u multi-mode vlákna
• Lepší dosažitelné přenosové vlastnosti na větší vzdálenost
• Preferovaná technologie ve vědeckých výzkumech např. v přenosech v prostředí medicíny nebo mechaniky

Multi-Mode vlákna

• Široký průměr jádra pro přenos infračerveného záření produkovaného LED zdrojem
• Nižší náklady ve srovnání s laserovými zdroji a zařízeními pro SMF
• Obvykle se používá pro menší komunikační dosah uvnitř budov nebo v areálech institucí

Plastová vlákna

• Jádro je zhruba 100 krát větší, než u skleněného vlákna a konektory stejně jako instalace je výrazně levnější než u skleněných vláken
• Obvykle se používá pro velmi krátké komunikační vzdálenosti (<= 100m)

Základy vláknové optiky

V optickém vlákně nebo kabelu z optických vláken světlo putuje jádrem tím způsobem, že se odráží od stěn jádra, které si lze představit jako linii zrcadel. Všichni si jistě z fyziky pamatujeme, že se světlo šíří přímo a posvítíme-li úzkým paprskem např. do chodby, nebudou osvětleny její boční stěny. Nicméně vhodným umístěním zrcadla na konci chodby můžeme paprsek světla nasměrovat tak, abychom dosáhli efektu osvětlení odrazem. Takto můžete přidávat do chodby další zrcadla, od kterých se bude paprsek odrážet a tímto způsobem docílíme jeho šíření. Přesně jako v optickém vlákně.
Podobně jako u elektrických signálu docházi u optického signálu k útlumu, který je úměrný vzdálenosti, na kterou komunikujeme. U vláknové optiky je to způsobeno konečnou čistotou skla, ze kterého je vlákno vyrobeno a vlnovou délkou přenášeného světla. Pro kompenzaci těchto jevů je v optické trase zařazen optický opakovač aby signál posílil.

Přenos po optických vláknech

Technologie digitálního účastníka s velkou přenosovou kapacitou (Very-high-bit-rate Digital Subscriber = VDSL) využívá vláknovou optiku pro přivedení internetu přímo do bytu, domu nebo kanceláře.

Existuje několik přístupu: tzv. Fiber to the Node (FTTN) - vlákno do uzlu na lokální distribuční bod, Fiber to the Cabinet or Curb (FTTC) - vlákno do podružného rozvodu, Fiber to the Building (FTTB) - vlákno do budovy nebo pro dosažení maximální rychlosti technologie Fiber to the home (FTTH) - tedy vlákno do domu (bytu).

V případě FTTC je položen optický kabel z centrálního distribučního bodu až k podružnému lokálnímu bodu, který je většinou osazen přepínačem nebo DSLAM koncentrátorem. Z tohoto bodu je pak signál veden do domu (bytu) přes metalické vedení.

Jednoduše řečeno, metalický kabel nedosahuje ani zdaleka takových vlastností jako optické vlákno a představuje na cestě ke koncovému uživateli úzké hrdlo a omezuje komunikační rychlost. Čím je délka metalického kabelu větší, tím více je rychlost limitována. Z tohoto důvodu je FTTH nejrychlejší možnou technologií na trhu, protože je zde zcela odbouráno použití metalických vedení. V tomto řešení, které do Českého Těšína, přináší společnost RegioNET Morava a.s. na projektu OptiKabel, jsou komunikační rychlosti řádově výše než u standardního řešení typu optický kabel pro páteřní přenosovou trasu zakončený v přepínači, který dále přenáší signál už jen omezeným metalickým vedením.

 

 

Novinky

27.6.2019   - Modernizace internetové sítě

Vážení zákazníci,

v současné době probíhá ve vybraných částech sídliště Svibice v Českém Těšíně modernizace internetové sítě společnosti Optikabel (Regionet).

Zákazníky ve spádových oblastech o plánovaných změnách a termínech informujeme prostřednictvím dopisu. Modernizace sítě je zajištěna společnostmi Optikabel a T-Mobile Czech Republic a.s.

Cílem změn je zkvalitnění stávající internetové sítě na nejmodernější evropské standardy. Zákazníci se mohou těšit na kvalitní, spolehlivé a stabilní služby optického internetu a digitální televize, které bude poskytovat společnost T-Mobile Czech Republic a.s.

Optické připojení vede přímo až do bytu zákazníka. Bez nutnosti stavebních úprav. Internet a digitální TV jsou díky modernizaci sítě vysoce stabilní na rozdíl od jiných podobných typů připojení.

Věříme, že Vám spolupráce se společností T-Mobile Czech Republic a.s. a RegioNET Morava, a.s. přinese významně širší nabídku a atraktivnější služby než doposud. Zejména výhodné propojení nabídky pevných a mobilních služeb.

Váš Optikabel

Více novinek >

Kontakt

info@optikabel.cz
(+420) 553 039 933

Optikabel na Facebooku Optikabel na Skype Napište nám

Kontaktní místo
MeshNet Computers
Kysucká 14, Český Těšín
Po-Pá: 8-12 13-16 hod
So-Ne: 9 – 12 hod

Sídlo společnosti
RegioNET Morava, a.s.
Třanovice 350
Třanovice 73953